Фасадні роботи. Утеплення фасадів у Львові
Утеплення фасадів Львів приватних будинків - тема, що набуває все більшої популярності під час активного росту цін на паливні ресурс і енергоносії. Звести тепловтрати приміщенням до мінімуму і тим самим започаткувати таку необхідну в наш час економію - одне з основних завдань, з яким стикається кожен будівельник при зведенні нового будинку. І, якщо бітумна мастика, купити яку не складе труднощів, забезпечить покрівлі Вашого будинку надійний захист від вологи, то якісне зовнішнє утеплення допоможе зберегти до 40% витрат на опаленні в зимовий період і захистити внутрішні приміщення від надмірного нагрівання в літній. На жаль, далеко не всі знають, як і чим краще і вигідніше за все утеплити фасад будинку. У цій статті ми поговоримо про те, які типи утеплювачів бувають і чим утеплити фасад будинку так, щоб це було вигідно не тільки з фінансової, а й з практичної точки зору.
Вимоги до утеплювача
Як і чим утеплити фасад будинку - питання, якому слід приділити особливу увагу. До вибору утеплювача для фасаду будинку слід підходити так само ретельно, як і до вибору інших будівельних матеріалів. Не рекомендується орієнтуватися виключно на низьку вартість. Для того, щоб утеплювач якісно і довго виконував усі поставлені перед ним завдання, він повинен володіти цілою низкою необхідних характеристик:
- Високими теплоізоляційними показниками - сама важлива характеристика для утеплювача. Чим вище показник, тим краще матеріал буде ізолювати приміщення від низьких температур взимку і високих влітку;
- Невеликою вагою - чим менше вага матеріалу, тим зручніше і легше його буде транспортувати до місця монтажу і встановлювати. Крім того, використання важкого утеплювального матеріалу створить додаткове навантаження на фундамент і стіни спричинить за собою необхідність їх зміцнення;
- Високою паропроникністю - характеристика, яка дозволяє виводити з приміщення зайву вологу і просушувати конструкцію будівлі, зберігаючи тим самим її теплоопір. Якщо пара виходить з приміщення через стіни недостатньо добре, може знадобитися установка поліпшеної вентиляційної системи, що робить покупку утеплювача з низькою паропроникністю вкрай невигідною з фінансової точки зору;
- Можливістю вибрати обробку - чим більше варіантів декоративного оздоблення можна використовувати, тим краще.Якщо в якості покрівельного матеріалу Вами була обрана бітумна черепиця акваїзол, зовнішня обробка стін повинна добре і гармонійно з нею виглядати;
- Довговічністю - якісний утеплювач повинен мати тривалий термін служби;
- Екологічністю - характеристика, яка гарантує безпечне для життя і здоров'я людини при застосуванні матеріалу;
- Низькою горючістю - чим нижче цей показник у утеплювального матеріалу, тим краще;
- Доступною вартістю - остання, але від того не менш важлива, а для когось і основна характеристика. Переймаючись питанням «чим утеплити фасад будинку», багато хто керується виключно дешевизною матеріалу, що в корені неправильно.
Як і чим утеплити фасад - види утеплювачів
Мінеральна вата. Один з найпопулярніших на сьогоднішній день рулонних матеріалів для утеплення фасадів будівель. Мінеральна вата (або як ще називають - скловата) відносно недорогий утеплювач, що володіє цілим рядом переваг:
- Зручність у транспортуванні і монтажі завдяки компактності і невеликій вазі;
- Високі теплоізоляційні показники;
- Ідеальна для утеплення вентильованих фасадів.
Утеплення фасаду будинку мінватою вимагає точного розрахунку матеріалу, врахування всіх його характеристик і якісного монтажу.
Технологія утеплення фасаду мінватою
У будівництві широко застосовуються різні способи утеплення фасадів, які розрізняються по послідовності виконання робіт і застосовуваних матеріалів. До їх числа відносять: утеплення під штукатурку, вентильований фасад і теплозахист під сайдинг.
Незалежно від обраної технології, майстри дотримуються стандартизованого алгоритму дій, з включенням:
- підготовчих робіт;
- розмітки;
- монтажу профілю;
- приклеювання плит;
- механічного кріплення;
- укладання сітки (якщо цього вимагає технологія);
- установки декоративно-захисного шару;
- фарбування.
Спектр операцій виконується майстрами, за заздалегідь розробленим планом. Складання алгоритму дій з розрахунком витратних матеріалів дозволяє оцінити реальний стан справ. Для грамотного утеплення необхідно враховувати ряд ключових моментів, від товщини утеплювача до процесу монтажу.
Технологія утеплення - кропіткий процес, що супроводжується масою нюансів. Впоратися з поставленим завданням можна самостійно, або відразу заручитися підтримкою майстрів. Це дозволить заощадити не тільки час, але і знизити фінансові витрати.
Технологія має чіткий алгоритм дій, вимагає від виконавців спеціальних знань і навичок. Самостійно виконати всі роботи з високим рівнем якості непросто. Оптимальний варіант - звернутися в спеціалізовану компанію.
У будівництві застосовують кілька способів теплоізоляції зовнішніх стін, які різняться послідовністю робіт і матеріалами. Це утеплення під штукатурку, вентильований фасад і теплозахист під сайдинг. Два останніх варіанти припускають використання обрешітки або спеціальної системи для монтажу облицювання і утеплювача. Розглянемо більш докладно використання мінеральної вати під штукатурку:
- Підготовчі роботи. Поверхню стін очищають дощенту. Допускається не знімати стару штукатурку, якщо вона відповідає вимогам міцності і надійності. Нерівності закладають цементним розчином. При наявності грибків і плісняви, поверхню слід обробити спецзасобом.
- Розмітка. Щоб рівно встановити теплоізоляційний матеріал для фасаду, необхідно перед монтажем виконати розмітку. Для цього використовуються вертикальні, горизонтальні і діагональні провисання - капронові шнури, які натягуються між встановленими в стіні кілочками. Відстань між провисаннями розраховується після того, як зроблений вибір утеплювача під штукатурку і відомі габарити, товщина плит.
- Встановлення цокольного профілю. Він потрібен для упору першого ряду мінераловатних плит.
- Приклеювання плит. Для кріплення матеріалу на площині використовують спеціальний клей, наприклад, Ceresit CT180. Суміш розмішують у воді до консистенції пюре і наносять на монтажний бік плити, після чого її встановлюють в проектне положення. Укладання починають від кута і ведуть, таким чином, щоб вертикальні стики наступного ряду були зміщені на 10 см щодо швів попереднього.
- Механічне кріплення. В технології утеплення стін будинків мінватою передбачена фіксація плит тарілчастими дюбелями. В середньому на квадратний метр утеплювача припадає 5-6 кріплень. Розташовують їх, як правило, по кутах плити, на стиках і один-два в середині.
- Укладання армуючої сітки. Закріпити її зовні можна на шар клею, наприклад СТ 190. Важливо укладати полотна сітки з напуском не менше 10 см, щоб уникнути в майбутньому розтріскування обробки.
- Улаштування декоративно-захисного шару. Для підвищення адгезії розчину рекомендується обробити стіну будинку ґрунтовкою, наприклад СТ 16.
- Фарбування. При необхідності стіна зовні з декоративним шаром може фарбуватися. Наприклад, щоб гармонійно вписати заміський котедж в природне оточення.
Приступаючи до утеплення фасадів будинку мінватою, важливо враховувати ряд особливостей. Товщину утеплювача підбирають відповідно до кліматичних умов місцевості проживання. У тому випадку, якщо матеріал потрібної товщини не вдалося знайти, можна укладати більш тонкі листи в два шари. Головне правило тут: листи повинні монтуватися зі зміщенням відносно один одного.
Насправді нюансів в даній технології досить багато. Щоб їх все врахувати і не допустити помилок в процесі монтажу, потрібен досвід. Можна самостійно зайнятися утепленням стіни в будинку і згодом отримати необхідний навик, але це довго і витратно. Рекомендуємо відразу звернутися до професіоналів, щоб заощадити час і зберегти гроші на виправлення помилок.
Базальтова вата. Виробляється у вигляді плит або рулонів (дешевший варіант). Невисока вартість базальтової вати обумовлена відносною дешевизною вихідного матеріалу - базальту, що в значній мірі впливає на її затребуваність на ринку. До основних переваг базальтової вати можна віднести:
- негорючість;
- Компактність і зручність транспортування;
- Низька теплопровідність і високі теплоізоляційні показники;
До недоліків матеріалу можна віднести необхідність максимально точного розрахунку матеріалу перед покупкою і його гігроскопічність (нездатність самостійно виводити всю ввібрану вологу).
Пінополістирол (пінопласт). Плитний матеріал, що займає найвищі позиції в затребуваності і обсязі продажів на вітчизняному будівельному ринку. Популярність утеплення фасаду будинку пінопластом обумовлена відразу декількома факторами:
- Доступна вартість;
- Доступність транспортування (матеріал виробляється практично на всій території України, що значно зменшує витрати на його доставку до місця монтажу);
- Високі теплоізоляційні показники.
Серед недоліків пінопласту слід зазначити складність вибору виробника, який надає утеплювач високої якості, і невисоку щільність матеріалу. Крім того, тривалий вплив прямих сонячних променів вкрай негативно позначається на експлуатаційних якостях пінополістиролу, що змушує створювати для нього додатковий захист.
Утеплення зовнішніх стін будинку пінопластом: покрокова інструкція
- Очищення поверхні стін будинку від бруду і пилу із застосуванням мийки високого тиску.
- На відстані 30-40 см від основи вимощення до фасаду будинку і під ідеальним горизонтальним рівнем монтуються цокольні планки. Робота полягає в первинному проробляє отворів із застосуванням електродрилі та подальшому кріпленні планки при використанні дюбель цвяхів. Вся робота повинна контролюватися спиртовим рівнем.
- На кутових ділянках будинку монтуються спеціальні «кутові» цокольні планки.
- Приготування клейового розчину. В роботі знадобитися чиста місткість і дриль з насадкою «міксер». Співвідношення сухої суміші і води диктується за своїм кожним з нині існуючих виробників. Цю інформацію ви знайдете на упаковці з матеріалом. Замість клейового розчину можна використовувати клей-піну. Клей-піна наноситься по всьому кордоні утеплювача з урахуванням відступу від його краю в 200 мм.
- Нанесення розчину на тильну сторону утеплювача (пінопласту, пінополістиролу) маячковим способом. Спосіб нанесення клею залежить від стану зовнішніх стін. При наявності нерівностей стін від 5 до 10 см, клей наноситься маячковим способом. Менш значні нерівності (2 - 3 см) клей можна наносити суцільним шаром з використанням зубчастого шпателя, з розміром зуба 10 - 12 мм.
- Улаштування зарубки з мінеральної вати. У місцях віконних і дверних прорізів а також в проміжках між поверхами будівлі монтуються мінераловатні плити. Використовувані плити повинні мати розмір, що перевищує ширину прорізів на 200 мм. Нанесення розчину виконується суцільним шаром за допомогою зубчатого шпателя з розміром зуба 10 - 12 мм.
- «Посадка» плит утеплювача на клей. В процесі утеплення фасаду кожен ряд плит укладається з перев'язкою стиків (аналогічно цегляної кладки) не менше 100 мм.
- Перевязка стиків повинна бути присутня в будь-якому випадку. Що стосується розбіжності стиків при утепленні дверних і віконних прорізів, кожній плиті повинна бути віддана потрібна форма для збереження потрібної перев'язки. Для розпилу плит утеплювача використовується звичайна ножівка.
- Кожен наступний ряд приклеєних пінопластових плит повинен бути перевірений на вертикальність за допомогою довгого спиртового рівня.
- Виявлені дефекти повинні бути усунені до засихання клею.
- Попередньо оснастивши обмежувачем електродриль в плитах перекриття а також в основі фасаду будинку проробляються отвори. Отвори повинні бути виконані по центру кожної плити, а також в місцях їх стиків між собою.
- Кріплення плит утеплювача фасадними дюбелями. В пророблені отвори забиваються фасадні дюбеля які оснащені розширювальними елементами.
- Зарубка з мінеральної вати кріпитися аналогічним способом.
- Приготування клейового розчину.
- Армування кутів прорізів будівлі. Кути всіх прорізів будинку армуються армованою сіткою розмір якої 25 х 50 см. Її кріплення виконується під кутом 45 градусів. Крім цього вертикальні кути будівлі оснащуються перфорованими алюмінієвими косинцями.
- Нанесення суцільного шару клейового розчину.
- «Посадка» на клей склотканини і нанесення фінішного шару клею. На стартовий шар клею садиться а після розрівнюється (уникаючи при цьому утворення складок) склотканина. На завершення наноситься фінішний двох - трьох міліметровий шар клею.
- Після повного засихання клейового шару наноситися підготовчий шар грунтовки.
- Фінішна обробка може приймати шар декоративної штукатурки який наноситься поверх клейового шару і не потребує більше ні в яких наступних роботах.
- Також фінішний шар може приймати вид фарби. Фарба наноситься на шар звичайної штукатурки.
Пінополістирол екструдований. Матеріал з рівномірною структурою, що складається з невеликих закритих осередків. Характеризується відмінною хімічною структурою і стійкістю до високих перепадів температур. До основних переваг можна віднести:
- Низькі показники теплопровідності;
- Високою міцністю на стиск;
- Стійкістю до утворення цвілі і грибків;
- Дуже невеликий відсоток водопоглинання.
Досить високими експлуатаційними характеристиками володіє екструдований пінополістирол наступних виробників - AUSTROTHERM (Австрія), PENOBOARD (Україна),
Пінополіуретан. Найсучасніший утеплювач, що займає лідируючу позицію по теплопровідності. Має безліч переваг:
- Не має потреби в додатковій гідро і пароізоляції;
- У рідкому стані легко наноситься на будь-який тип поверхні за допомогою спеціального обладнання, що дозволяє обробити навіть дуже важкодоступні місця;
- При відсутності достатньої кваліфікації для роботи з пінополіуретаном в рідкому стані, можна замовити цей тип утеплювача у вигляді готової продукції - плит потрібної щільності і товщини.
До недоліків матеріалу можна віднести дефіцит фахівців, що мають достатню кваліфікацію для якісної з ним роботи і шкідливість прямих сонячних променів.