Перекриття між поверхами бетонне / з плит у Львові
Бетонні роботи Львів. Монолітне перекриття - один з варіантів створення конструкційного елемента будівлі, який використовується поряд зі збірними і збірно-монолітними. Якщо збірні перекриття формуються з готових залізобетонних плит, які виробляються в заводських умовах і доставляються до місця монтажу спецтранспортом, то монолітні конструкції заливаються безпосередньо на об'єкті при виконанні бетонних робіт. Монолітна плита перекриття може бути створена майстрами самостійно, не вимагає залучення вантажопідйомної техніки: встановлюється щитова опалубка, в ній монтується арматурний каркас, потім все це заливається бетонною сумішшю обраної марки.
При вірних розрахунках опалубки і самого перекриття в результаті виходить міцна і довговічна конструкція, здатна витримувати покладені на неї навантаження.
Монолітні залізобетонні перекриття демонструють підвищені характеристики міцності, стійкості до несучих навантажень і впливу зовнішніх негативних чинників. Самостійна заливка плити перекриття дає можливість істотно заощадити, адже підсумкова вартість окремої плити виходить значно нижче, ніж загальна сума витрат на покупку ЗБ виробів, ціна доставки і монтажу плит перекриття з залученням спецтранспорту.
Переваги монолітних плит перед пустотними
Бетонні перекриття сьогодні в будівництві використовуються повсюдно. Різні типи і варіанти конструкцій припускають свої особливості, плюси і мінуси. Тому перед тим, як починати проектувати будівлю і реалізовувати проект, необхідно все ретельно вивчити і розрахувати.
Основні переваги монолітних плит:
- Підвищена міцність виробу - в конструкції відсутні зони стикування і шви, порожнечі, тому елемент являє собою цілісний моноліт з будівлею, витримуючи максимальні несучі навантаження, виступаючи одночасно і стелею, і підлогою в будівлях на два і більше поверхи
- Можливість вирівняти зусилля , які створює маса елементів будівлі, при впливі на фундамент і саму коробку. Все навантаження передається рівномірно по периметру всієї опорної поверхні
- Монолітне перекриття своїми руками можна зробити яким завгодно - будь-якої форми, нестандартного розміру і конфігурації. Можна проектувати балкони виносного типу, споруджених на залізобетонній консолі перекриття, в якості опорних елементів допускається використовувати не тільки несучі стіни, а й колони
- Максимальна жорсткість плити моноліту, яка формується між поверхами будівлі - конструкція виходить цільною, стеля або підлога не може зміщуватися, покриватися тріщинами в стиках, залишається незмінним в подовжній і поперечній площині
- Істотна економія - на оплату роботи майстрів (все можна зробити своїми руками) і оренді вантажопідйомної техніки (як у випадку зі збірними плитами)
- Тривалий термін експлуатації - правильне влаштування монолітної плити перекриття гарантує термін служби конструкції мінімум століття
З недоліків варто згадати лише такі: серйозний обсяг бетонних робіт у Львові і продовження терміну будівництва за рахунок необхідності дати бетону набрати міцність протягом 28 днів .
Виготовлення плити перекриття своїми руками
Монолітні перекриття цілком реально зробити самостійно. Якщо все вірно розрахувати і продумати, підготувати матеріали і інструменти, розкласти завдання на складові, процес не здасться таким вже важким.
Що знадобиться для влаштування монолітного перекриття:
- Інструменти - молоток, сокира, ножівка по дереву, нівелір, рівень будівельний, пристрій для згину арматури
- Матеріали і витратні матеріали - цвяхи, дерев'яні дошки, дерев'яний брус для опор опалубки, фанерні листи, сталева арматура, спеціальні фіксатори для установки арматури, бетонний розчин марки М350 (замовити або замісити самостійно з піску, цементу, щебеню, води і добавок при необхідності)
В першу чергу, необхідно виконати або замовити в спеціалізованій компанії проект плити перекриття в монолітному будинку. Розрахувати всі впливи на плиту і максимальні навантаження досить складно, тому простіше довірити складання проекту професіоналам.
Якщо ж є бажання зробити все самостійно, необхідно ретельно вивчити всі параметри, врахувати важливі фактори, особливості матеріалів, конструкції і т.д.
Складові принципової схеми виробництва перекриття:
- Сталевий каркас - гарантує несучу здатність, укладається в одному напрямку (паралельно короткій стороні перекриття) або в двох (хрестоподібно, збільшує загальну товщину плити)
- Арматура опорна - монтується в пристінній частині конструкції, потрібна для захисту перекриття від розтріскування
- Заливка бетоном - створює функціональну поверхню всього перекриття (є основою для монтажу підлоги, стелі), захищає арматуру, виконується шаром товщиною мінімум 6 сантиметрів
- Вінець - обов'язковий компонент перекриття, проходить через несучі стіни споруди і з'єднується з арматурними прутами плити
Основні етапи робіт, які потрібно виконати, щоб зробити бетонне перекриття між поверхами своїми руками: виконання розрахунків, підготовка інструменту та матеріалів, монтаж опалубки, прокладка арматури, заливка бетоном, правильний догляд за стяжкою.
Розрахунок навантаження
Мінімальна товщина монолітного перекриття, кількість і перетин арматури, а також інші параметри визначаються, виходячи з розрахунку навантажень, що впливають на конструкційний елемент.
Види навантажень, що впливають на перекриття:
- Постійні - ті, що створює вага коробки будівлі, всіх, хто знаходиться в будові перегородок, покрівлі
- Змінні - можуть змінюватися: це маса оздоблювальних елементів, вага інженерних мереж, меблів, людей
Здатність плити перекриття витримувати певні навантаження безпосередньо залежить від товщини залізобетонного моноліту, а також перетину і кількості арматури, марки бетону. Щоб перекриття залізобетонне монолітне могло витримати навантаження в 500 кілограмів на квадратний метр, товщина повинна бути 20 сантиметрів.
Фактори, що впливають на точність розрахунків:
- Марка бетону
- Розмір розрахункових зусиль, які впливають на одиницю площі плити
- Товщина плити з бетону
- Ширина і довжина плити
Відповідно до прорахованих навантажень визначають перетин арматури, яка зможе сприйняти зусилля розтягування і згинальні моменти. Самостійно виконати розрахунок монолітного залізобетонного перекриття дуже складно, але можна спробувати використовувати спеціальні формули або знайти в мережі онлайн-калькулятор. Коли розраховується монолітне перекриття, товщина плити дуже важлива. І далеко не завжди чим товще, тим краще. Багато що залежить від прольоту - відстані між колонами або стінами. Зазвичай для приватного будинку перекриття заливають товщиною від 15 до 20 сантиметрів.
Якщо ж планується взяти більше 18 сантиметрів, рішення обов'язково повинно бути обгрунтовано точними розрахунками, адже паралельно зі збільшенням товщини плити збільшується навантаження на неї. Таким чином, до того, як починати проектувати і монтувати монолітне перекриття, креслення потрібно складати обов'язково.
Як залити плиту: технологія
Сама технологія передбачає кілька етапів процесу: розрахунки, підготовка обладнання / матеріалу / інструменту, збірка герметичної опалубки, створення арматурного каркаса і переміщення його всередину опалубної конструкції, заміс бетонної суміші, заливка, правильний догляд.
Монтаж опалубки
До того, як залити плиту перекриття своїми руками, необхідно змонтувати опалубку. Можна орендувати вже готову конструкцію або зібрати її самостійно з дощок, фанери, бруса. Фабричні опалубки поставляються разом з телескопічними опорами, економлять час на монтажі підпірок. Але другий варіант вийде дешевшим, хоч і трудомістким.
Для самостійного виготовлення опалубки беруть обрізну дошку товщиною мінімум 2.5-3.5 сантиметрів або вологостійкі фанерні листи товщиною від 2 сантиметрів. Дошки збивають максимально герметично, застеляють гідроізоляційної плівкою.
Для виконання робіт знадобляться: фанера, дошки, брус, ножівка, молоток, рівень, сокира, цвяхи.
Процес монтажу опалубки - покрокова інструкція:
- Встановлення опорних вертикальних стійок - найкраще зробити телескопічні вертикальні з металу. Якщо таких немає, можна взяти дерев'яні колоди перетином від 8 сантиметрів. Встановити стійки з метровим кроком, на відстані від стін по периметру мінімум 20 сантиметрів.
- Далі слідує укладання на поверхню стійок ригелів - поздовжнього бруса, який буде утримувати опалубну конструкцію. Зверху на ригелі монтують опалубку - спочатку на поздовжні бруси встановлюють дерев'яні поперечні балки, на них зверху монтують фанеру або дошки. Крайні межі опалубної конструкції повинні упиратися точно в стіни, не створюючи щілин.
- Регулювання висоти опорних стійок таким чином, щоб верхній край опалубки був строго на єдиному рівні з верхньою межею викладеної стіни.
- Встановлення вертикальних елементів конструкції - краї плити перекриття заходять на стіну, тому вертикальна огорожа має монтуватися на певному віддаленні від внутрішнього краю стіни.
- Перевірка рівнем рівності установки опалубки, коригування можливих відхилень.
З'єднують елементи опалубки цвяхами або нагелями, всередині застеляють гідроізоляційним матеріалом. У порівнянні з дерев'яним аналогом металеві телескопічні стійки вважаються кращими завдяки їх надійності, міцності.
Одна така стійка може витримати до 2 тонн без тріщин і деформацій, на відміну від дерев'яного бруса, який часом не витримує товщини бетону.
Посилення підлоги, армування ЗБ перекриття
До того, як зробити бетонне перекриття своїми руками, в опалубці потрібно прокласти арматурний каркас, який додасть міцність конструкції і зробить її стійкою до згинаючих навантажень.
Для створення каркасу знадобляться: металеві прути діаметром до 16 міліметрів, в'язальний дріт, гачок для в'язання, спеціальні фіксатори під стрижні (забезпечують заливку арматури бетоном з усіх боків). Також бажано заздалегідь підготувати болгарку з диском по металу і пристрій для згинання прутів.
Правила складання арматурного каркаса:
- Різка прутків на шматки потрібного розміру
- В'язка стрижнів дротом для формування сітки з величиною осередків 15 на 15 або 20 на 20 сантиметрів
- Розкладка фіксаторів, укладання нижньої сітки на них
- Установка вертикальних (поперечних) стрижнів з кроком мінімум 100 сантиметрів
- Збірка і монтаж до вертикальних прутків верхньої сітки каркаса
Нахлест при складанні елементів повинен перевищувати в середньому діаметр арматури в 35-40 разів.
Важливі нюанси армування:
- Зазвичай для каркасу армування вибирають прутки класу А400 С, періодичного гарячекатаного профілю, сталь повинна відповідати марці 35ГС або 25Г2С
- Робочий діаметр - від 8 до 16 міліметрів
- Основною вважається нижня арматура, так як бере на себе згинаючі навантаження. Тут потрібно робити особливо міцний каркас. Діаметр верхньої арматури може бути менше (крім ділянок перекриття в зонах обпирання, де за розрахунком потрібно посилити верхню зону плити)
- Якщо прольоти великі або є опора на колони, встановлюють поперечну арматуру (каркаси або хомути), вибираючи клас А240С
Підготовка бетону
До того, як буде здійснюватися заливка монолітної плити перекриття, необхідно визначитися зі складом бетону. Зазвичай вибирають міцні марки розчинів, щоб забезпечити потрібні параметри і стійкість до навантажень. Бетон у Львові і регіонах можна замовити вже готовий з заводу або ж замішувати самостійно.
Приготування бетону для заливки монолітного перекриття:
- Підготовка будівельних матеріалів - очищена вода, просіяний і очищений від домішок пісок, щебінь фракції 20-30 міліметрів, цемент М400
- Заміс бетонного розчину: 2 частини піску, по частині цементу і щебеню ретельно змішати, потім додати оптимальну кількість води для досягнення потрібної консистенції
- Змішувати найкраще в бетономішалці - спочатку всі сухі компоненти, потім потроху доливаючи воду
Бетонування моноліту
Щоб зробити міцну і однорідну монолітну плиту, радять заливати бетон за один захід. Саме тому багато фахівців вважають за краще замовляти готовий розчин із заводу, так як самостійно швидко приготувати потрібний обсяг практично неможливо.
Правила заливки розчином плити:
- Подача суміші в опалубну конструкцію, рівномірний розподіл суміші по площі
- Ущільнення шару поверхневим або глибинним вібратором
- Перевірка рівності і акуратності заливки
Застигання плити, догляд за бетоном
Залитий бетон необхідно періодично зволожувати. Адже в процесі твердіння йде вода і виділяється тепло. Якщо гідратація буде проходити дуже швидко, бетонний моноліт може покритися тріщинами, деформуватися.
Для підтримки оптимальної вологості моноліту його покривають поліетиленом і періодично (в перші 7-10 днів) розбризкують по поверхні воду. Далі вичікують, поки бетон не набере більшу частину марочної міцності, не проводячи ніяких робіт.
Скільки сохне бетон при + 20С:
- 3доби - 30% міцності по марці
- 14 діб - до 80% міцності
- 28 діб - 100% марочної міцності
При зміні рівня вологості, температури повітря бетон може вести себе по-різному. Так, при + 5С процес гідратації і зовсім зупиняється. Тому роботи найкраще проводити в теплу пору року. Подивитися ж особливості висихання і затвердіння бетонного розчину в залежності від умов можна в довідковій літературі.
Перевірка бетону на предмет висихання: ввечері залишити на поверхні шматок руберойду, вранці підняти і подивитися. Якщо під руберойдом з'явилася темна пляма - бетон ще не висох. Монолітне перекриття - прекрасний вибір для якісної і довговічної будівлі з будь-якого матеріалу. Якщо виконати правильно всі розрахунки і реалізувати проект самостійно, вдасться суттєво заощадити без шкоди міцності і здатності конструкції витримувати механічні навантаження.