Бетонні та металеві огорожі у Львові
Огорожа у Львові - необхідний елемент будь-якої присадибної ділянки. Вона закриває її від цікавих поглядів, захищає від вітру, перешкоджає відвідинам небажаних осіб. Огорожа уЛьвові може являти собою як звичайний дерев'яний паркан, так і живопліт або «чавунне мереживо». Однак пам'ятайте, що паркан не повинен бути занадто вигадливим, інакше він «закриє» обробку самого будинку.
Для встановлення будь-якої огорожі (окрім, звичайно, живоплоту) будуть потрібні стовпчики. Для створення огорож з цегли, металу або каменю доведеться закласти ще й фундамент, який виготовляється з бетону, бутового каменю або бутобетону.
Цоколь найчастіше виготовляють з бетону. Для виготовлення бетонного цоколя спочатку роблять опалубку, прикріпивши по обидва боки стовпців тонкі фанерні дошки. Сюди потрібно буде залити бетонний розчин. Цоколь краще армувати металевими прутами.
Огорожі з цегли виглядають дуже красиво і затишно. Цегла, як правило, укладається на бетонний цоколь. Якщо цоколя немає, фундамент повинен підніматися над поверхнею землі на 20-30 см. Загальна товщина фундаменту повинна складати 1,5 м. Стовпчики для такої огорожі можуть бути цегляними або бетонними. Як правило, над огорожею роблять двоскатну металеву покрівлю, щоб захистити її від води.
Бетонні огорожі - огорожі, елементи яких зроблені з бетону або залізобетону. До недавнього часу бетонні огорожі представляли собою невиразні масивні конструкції, і, як правило, використовувалися для огородження виробничих територій, складів, режимних об'єктів. В останні роки стала набула поширення технологія виготовлення декорованих бетонних парканів, після чого бетонні огорожі отримали друге життя: ними стали захищати (причому одночасно тим самим прикрашаючи!) газони, території приватних домоволодінь, території навколо офісів і торгових будівель.
Огорожі з металу можуть мати дуже різноманітний зовнішній вигляд. Це може бути проста економічна сітка, натягнута на сталеві стовпці, а може бути твір студії художнього кування. Як правило, металевий паркан роблять на металевих або бетонних стовпчиках. Їх зміцнюють в бетонному фундаменті.
Кам'яні огорожі виглядають дуже ефектно і багато. В основному, в якості матеріалу використовують вапняк. При виготовленні такого паркану слід пам'ятати, що товщина огорожі повинна становити не менше 1/5 висоти, але при цьому не повинна перевищувати 30 см. Таким чином, максимальна висота огорожі складе 1,5 м. Камінь укладають за допомогою цементного розчину. Кам'яна кладка буде красиво виглядати в поєднанні з декоративним плющем.
Огорожі з дерева можуть являти собою як стандартний дерев'яний паркан, так і цікаве композиційне рішення. Дуже цікаві поєднання дерева з каменем або цеглою. Ажурне різьблення підвищить декоративні властивості огорожі.
Огорожі з пресованого бетону - особливості
Зведення огорожі з пресованого бетону може стати універсальним рішенням. Бетонні конструкції - самий міцний і надійний будівельний матеріал, що перевершує своїми якостями металопрофіль. Спочатку може здатися, що це сумовитий сірий камінь, проте існує маса способів декорації готових рішень куванням, диким каменем, цеглою, керамічною плиткою.
Види бетонних огорож
Монолітна
Для виробництва пресованого бетону застосовується напівсухе пресування. Тим же способом виробляють плитку для тротуарів.
Особливість цього варіанту в відсутності декоративної ліпнини, вирізів і сіток. Огорожа виконана у вигляді суцільних плит, які під силу зруйнувати тільки спеціальній техніці. Для більшої надійності ставлять високі моноліти. Подібні огорожі зустрічаються навколо виробничих об'єктів і місць позбавлення волі, що вказує на їх надійність.
Конструкціями такого типу часто відгороджують приватні домоволодіння, оскільки вони дуже надійні.
Моноліти використовують для огорож приватних садиб. Перш ніж поставити плити, варто врахувати, що такий паркан відкидає суцільну тінь на присадибну ділянку і може перешкодити зростанню рослин. Для установки огорожі самостійно потрібні відповідні знання та навички. При їх відсутності рекомендується звернутися за допомогою до спеціалізованої фірми.
Збірний варіант
ЗБ елементи
Плити, які збираються по частинах і відрізняються великими габаритами. Часто застосовувалися в СРСР. Виготовляються на заводах, самостійно їх сформувати неможливо. Технологія установки вимагає зведення міцного фундаменту. Це не кращий варіант для самостійного монтажу, так як вимагає використання спецтехніки. З бетонних огорож цей варіант встановлюється швидше за всіх.
Євроогорожі
Таку конструкцію воліють встановлювати більшість господарів.
Найбільш популярний вид бетонних огорож. Огорожа складається з різних декоративних плит. З них складають невисокі паркани для приватного двору і палісаднику або суцільну стіну без просвітів. Встановити огорожу цього типу самостійно нескладно, а для її виготовлення знадобиться техніка і форми. Методика виробництва подібна формуванню вібролитних плит. Марка міцності бетону для цих зборів - М250-М350.
Блокові огорожі
Монтаж подібний будівництву стіни: укладається фундамент, розміщуються перші блоки кутів, і починається кладка з перев'язками. Вважається витратним і тривалим процесом. Для спрощення монтажу в продажу з'явилися складальні готові елементи: стовпи, ковпаки на них і т. ін. Блочний тип огорож поступається своїми властивостями комбінованим огорожам.
Універсальний
Огорожа складається з бетонних стовпів і нижньої стрічки онови. Декоративна частина, що займає основну площу, виконується з наступних матеріалів:
- сухопресований бетон:
- метал, кування, сітка;
- профлист;
- цегла;
- дерево.
Особливості огорож з пресованого бетону
Бетонні конструкції відрізняються тривалістю експлуатації. Вони не вимагають спеціального догляду, профілактики руйнувань і частої реставрації. Багато варіантів зводяться самостійно без залучення робітників. Крім надійної огорожі, стають додатковими елементами декору приватної садиби. Дозволяють комбінувати відразу кілька будівельних матеріалів.
Переваги і недоліки
До позитивних рис огорож з пресованого бетону відносять:
- надійність, міцність, універсальність;
- зручність установки;
- широкий вибір варіантів;
- комбінування будматеріалів;
- декоративна функція;
- доступність;
- низькі трудові витрати;
- простота ремонту;
- стійкість після установки.
Мінуси пресобетонних огорож:
- тривалий процес монтажу;
- залежність установки від температури навколишнього середовища;
- додаткові розрахунки;
- висока вартість додаткових декоративних панелей.
Виготовлення прес-бетону
Метод пресування використовується для реставрації старих мостових. Правильно підібрані форми і фінішне покриття каменю дозволяють отримати малюнок, що мало відрізняється від старовинних каменів.
Пресований бетон - така ж суміш піску та цементу з додаванням щебеню, як і звичайний бетон. Його особливість в пресуванні або штампування - нанесенні спеціальними трафаретами візерунків, ребристих текстур. Якщо під час роботи були допущені помилки, їх складно виправити. Виробництво не вимагає особливих зусиль, але важливо дотримуватися наступних правил:
- Формами працюють швидко. Після затвердіння поверхні розчину не можна домогтися потрібного малюнка.
- Шпамповка вимагає фізичних зусиль, натискають на форми з силою.
- Перш ніж зайнятися виробництвом пресованих плит, освоюють техніку застосування інструментів для роботи з розчином в цілому.
Форми пресування
Декорування бетонної поверхні залежить від смаку замовника. Суха суміш для розчину і форма купуються в магазині. Штампи складаються з квадратів, ромбів, різних малюнків. Вони бувають силіконові та пластмасові. Для отримання текстур застосовують хімічні склади, якими протруюють розчин. Так створюються складні орнаменти пресованого бетону. Виконання тонких ліній алмазною пилкою додає чіткості зображення. Трафарети викладають на ще не застиглу поверхню бетону, коли він стане подібний до пластиліну, і притискають вглиб і один до одного. Для отримання чіткого відбитка формочки утрамбовують.Щоб на поверхні матеріалу з'явився бажаний малюнок, можна використовувати спеціальні трафарети.
Монтаж огорожі
Встановити огорожу з пресованого бетону під силу 2-3 робочим, іноді задіюється кран. Найзручніше проходить монтаж огорожі з секцій. Окремі панелі важать не більше 70 кг, а стовпи до 90 кг. Єдиною складністю для недосвідченого будівельника в цьому випадку стає заливка фундаменту і постановка опор під стовпи. Для цього готуються ями до 0,5 м в глибину. Їх ширина повинна перевищувати розмір стовпових блоків на 5 см з кожного боку. У поглибленні фіксується арматура. Довжина дроту розраховується з урахуванням повної висоти стовпа і підземної її частини. Потім яму бетонують.
Металева огорожа з арматурноъ сітки
Для огорожі приватних територій, парків, спортивних і дитячих майданчиків часто використовуються зварні металеві паркани. Для їх виготовлення використовуються різні види металопрокату - профільні і круглі труби, куточок, круглий, квадратний і шестигранний прут. Один з економічних, вандалостійких і довговічних варіантів - влаштування металевої огорожі зі зварної арматурної сітки.
Види і характеристики арматурної сітки
Цей будівельний виріб являє собою перпендикулярно розташовані арматурні стрижні різних діаметрів, класів міцності, матеріалів виготовлення.
Залежно від діаметра, розрізняють сітку:
- легку - 3-10 мм;
- важку - 12-40 мм.
При виробництві легких сіток зазвичай використовують дріт Вр-I з профільної поверхнею і В-I - з гладкою. Для важких сіток застосовується арматурна сталь класів A-III і Ат-III. Сітки, виготовлені з арматурних стрижнів діаметром до 5 мм, поставляються в рулонах, більші - картами. Осередки можуть мати прямокутну, квадратну, шестикутну форму, їх розміри знаходяться в широкому діапазоні - від 5х5 до 200 мм.
Металовироби виготовляються зварюванням на спеціальних машинах, клас точності зварювання - звичайний або підвищений. Лінії, на яких виробляється сітка, повністю автоматизовані. Управління процесом здійснюється за допомогою комп'ютерних програм, тому готова продукція відрізняється високою якістю і естетичним зовнішнім виглядом.
Переваги виготовлення огорожі з арматурної сітки
Огорожа з арматурної сітки не відрізняється особливими декоративними характеристиками, але має низку переваг, що забезпечують її популярність:
- міцність, тривалий експлуатаційний період за умови правильного обслуговування;
- здатність витримувати значні вітрові навантаження через відсутність парусності, характерною для суцільних заповнень;
- вандалостійкість, при достатній висоті і доповненні вгорі піками забезпечується хороший захист від проникнення на огороджену територію;
- пожежна безпека;
- відсутність тіні, що відкидається на зростаючі поблизу дерева, кущі, квітники і газони;
- безпеку для оточуючих, завдяки відсутності гострих кутів і країв;
- при влаштуванні секційних огорож нескладно демонтувати пошкоджену секцію і замінити її.
Декоративні характеристики такого огородження покращують фарбуванням і кучерявими рослинами.
Мінуси:
- не забезпечує захист від сторонніх поглядів і вітру;
- потребує періодичного фарбуванні ЛФМ або покритті цинкоутримуючими складами.
Установка опор для огорожі
Для несучих опор виготовляють опорні стовпи з цегли, блоків, натурального каменю, круглих або профільних труб.Розміри перетину опор визначаються, в залежності від габаритів і маси зварних секцій. Вдалим варіантом є профільні труби квадратного або прямокутного перерізу. Вони володіють меншою масою, в порівнянні з повнотілими аналогами, і високі характеристики міцності, завдяки чотирьом ребрам жорсткості.
Етапи встановлення своїми руками опор для виготовлення забору з арматурної сітки:
- Обміри території, розмітка місць встановлення опорних стовпів, розрахунок розмірів і кількості заготовок і витратних матеріалів. Стандартна відстань між стовпами - 2,0-2,5 м.
- При використанні профільних труб - нарізка заготовок за допомогою «болгарки». Зазвичай паркан роблять висотою 1,5-2,0 м. Довжина металевих опор повинна бути більше висоти паркану на величину заглиблення.
Увага! Рекомендована величина заглиблення - 1/3 від повної довжини опори. Наприклад, при висоті огорожі 2 м довжина труби повинна становити 3 м, величина заглиблення - 1 м.
- Виготовлення ям під опори за допомогою бура.
- Засипка щебеню на дно ями шаром в 200 мм.
- Встановлення опори, досипання щебеню до висоти 300-500 мм, трамбування. Простір, що залишився в ямі заливають бетонним розчином. Для його виготовлення зазвичай використовують портландцемент марки М400, пісок для будівельних робіт, щебінь середньої фракції. При проведенні робіт необхідно перевіряти вертикальність стовпа. Після заливки бетонної суміші її штикують для видалення пустот, що знижують міцність застиглого бетону.
Увага! Першими встановлюють крайні стовпи на прямій ділянці. Між ними натягують шнур, на який орієнтуються при монтажі наступних опор.
- Після бетонування фундаменту для опор забору з арматурної сітки необхідно почекати кілька днів для затвердіння бетонної суміші.
- Якщо в якості опорних стовпів використовуються труби, то їх верхні частини необхідно закрити заглушками, що запобігають потраплянню дощу і бруду.
Вибір сітки для улаштування огорожі
При виборі типу сітки враховують її призначення:
- Для огорожі приватної території зазвичай вибирають вироби з товщиною дроту 4,0-4,5 мм, висота таких огорож - до 2,0 м.
- Промислові підприємства та складські господарства з прилеглими до них ділянками обмежують зазвичай більш високими огорожами - до 2,5 м, товщина прутів - до 5,5 мм. Для підвищення безпеки над верхньою межею секцій натягується колючий дріт або встановлюються наконечники.
- Спортивні та дитячі майданчики захищають сітками з товщиною прутів 4,0-5,5 мм. Їх висота - 2,2-2,5 м.
Встановлення секційної огорожі
Оптимальним варіантом є виготовлення і подальший монтаж секцій з арматурної сітки.Можна натягнути сітку і прикріпити її безпосередньо до опор, але цей варіант має ряд недоліків:
- сітка, особливо легка, може швидко деформуватися;
- конструкцію легко пошкодити;
- сітку можна відігнути і проникнути під нею на огороджену територію.
Якщо ви все ж віддали перевагу цьому варіанту, то приварювати сітку безпосередньо до опорних стовпів не рекомендується. Для її закріплення використовують П-подібні хомути і пластини, що фіксують.
Секції представляють собою прямокутні рамки, до яких приварюється сітчасте заповнення. Для виготовлення каркаса найчастіше використовують сталевий рівнополочний куточок. Етапи робіт:
- Визначають розміри заготовок. Висота каркаса дорівнює висоті наземної частини опор, ширина - відстані між опорами мінус 50 мм.
- Сітку приварюють до внутрішньої поверхні каркаса з куточка.
- До опорних стовпів приварюють зверху, знизу і посередині стрижні або пластини завдовжки 50 мм.
- Каркас приварюють до пластин або стрижнів, закріплених до стовпів.
Правила догляду за огорожею з арматурної сітки
Для продовження терміну служби сітчастої огорожі слід:
- Після проведення зварювальних робіт акуратно обстукати шви для видалення окалини.
- Після закінчення робіт по монтажу огорожі все поверхні пофарбувати або покрити цинкутримуючими складами. Якщо сліди корозії вже з'явилися, то їх необхідно видалити щіткою або за допомогою «болгарки». При використанні ЛФМ рекомендується поверхню спочатку покрити грунтом, а потім вже пофарбувати, або обробити грунт-емаллю.
- Оброблення металевих елементів слід проводити не рідше, ніж раз на три роки.